«Димитрівською» називається вона тому, що її проводять перед особливим ушануванням великомученика Димитрія Солунського.
Цю поминальницю пов’язують зі слов’янськими просвітителями рівноапостольними Кирилом і Мефодієм. Вони стикнулися з глибоким звичаєм осіннього вшанування предків у слов’ян. Перед братами постала потреба його християнізації; вона була пов’язана з пам’яттю великомученика Димитрія Солунського як найбільш шанованого святого в їхньому рідному місті Солунь.
Святитель Димитрій Туптало висловлює думку, що Димитрівська поминальна субота замінила язичницькі осінні тризни. З прийняттям істинної віри давня традиція збереглася, продовжує просвітитель, але, зрозуміло, набула іншого характеру. Бо Церква все добре збирає звідусіль, але облагороджує, удосконалює, підносить…
Спочатку поминали полеглих у боях воїнів, оскільки великомученик Димитрій Солунський був воїном. Церква вирішила творити їх спомин у суботу напередодні вшанування святого. Пізніше це поминання переросло в осінню всезагальну молитву – за всіх одвіку спочилих православних християн (таких протягом року шість).
У дні поминання небіжчиків до храму передають записки та пом’яники з іменами покійних родичів. При цьому належить пам’ятати, що до них можна вносити імена тільки православних. За іновірців, нехрещених, а також самогубців можемо возносити лише особисту, приватну молитву.
Цієї суботи будемо просити Бога за померлих отців і братів, за всіх воїнів, загиблих за Батьківщину, за безвинно убієнних, не тільки в минулі часи, а й теперішні, за всіх православних, що відійшли з цього світу.
Ми запалюємо під час молитви свічку – символ нашої полум’яної віри. Корисним є в пам’ять про померлого жертвувати на церкву, подавати милостиню з проханням помолитися за небіжчика.
Але жертва на церкву – не тільки гроші. За благочестивим звичаєм, на поминальні столи у храмах вірні кладуть хліб, крупи, печиво, фрукти, цукерки, борошно і т. ін. Це треба залишити в Божому домі: споживаючи принесене, священнослужителі й ті, кому вони передають пожертву, творять поминання.
9.00 часи
9.30 Божественна літургія, панахида за померлих